Yeni Haberler
recent

PORTFÖY NEDİR?

PORTFÖY NEDİR ?           Portföy kavramının çok çeşitli kullanım alanı vardır. Latince portare ve foglia kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Ayrıca portföy, bir yatırımcının aynı veya farklı özelliklere sahip birden fazla yatırım aracına yatırım yapmasıyla oluşturduğu toplam değerdir.

Kişi veya kuruluşların portföy yapısı ve yönetimi risk alma eğilimlerine, çeşitli mevcutların sağlayacağı getiri oranlarına bağlıdır.

Örneğin reel faizlerin yükseltilmesi halinde, portföy sahibi tuttuğu nakit parayı vadeli mevduata veya tahvile dönüştürme yoluna gidebilir. Ayrıca çeşitli kuruluşlar yüksek gelir grubunda yer alan bireyler ve kurumsal yatırımcılar için özel portföy yönetimi hizmeti sunmaktadır. Sözü geçen kuruluşlar portföy büyüklüğü 1.000.000 TL üzerinde olan bireysel ve kurumsal yatırımcılar içindir. Fakat herkes kendi portföyünü vade, risk, getiri profiline uygun olarak hazırlayabilir. Burada en önemli kıstas izlenebilecek yatırım yöntemlerinin incelenerek en iyi getirinin sağlanmasının hedeflenmesidir.

Bireysel portföy yönetimimizi belirli aralıklarla kendi koyduğumuz vadeler sonunda değerlendirerek etkin portföy güncellemeleri yapabiliriz.

Portföy Yönetimi Stratejileri

  • Maliyet Ortalama Stratejisi
  • Sabit Oran Stratejisi
  • Analiz yöntemiyle Oluşturulan Stratejiler
  • Satın al-Elde tut stratejisi
  • Sabit Değer stratejisi

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.