Yeni Haberler
recent

KREDİLİ MEVDUAT HESABİ (KMH) NEDİR?

KREDİLİ MEVDUAT HESABI (KMH) NEDİR? 
Kredili mevduat hesabı, herhangi bir mevduat hesabıyla bağlantılı bir tür kredi çeşididir. "avans hesabı" yada "ek hesap" gibi isimleri de vardır. Hesabınızda para olmadığı zaman daha önceden belirlenmiş bir limite kadar banka para çekmenize izin verir. Çektiğiniz bu parayı zamanında ödemeniz gerekir aksi takdirde bankalar bir kredinin yada kredi kartının gecikmeli ödemelerine gösterdikleri toleransı göstermeyip, yasal süreci başlatacaklardır. 

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?
Kredili mevduat hesabı yüksek faiz oranları sebebiyle acil durumlar dışında tercih edilmemelidir. Kredili mevduat hesabı yoluyla ödenen farazi alışverişler ağır bir faiz oranıyla size geri döner. bundan dolayı kredili mevduat hesabı kısa vadede olarak size yarar getirir. Özellikle ay sonu yaklaştığında çekilen para sıkıntısına karşı kredili mevduat hesabı açtırarak çözüm bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda çekilen paraya işleyen günlük faizler, gelecek ayın maaşı yatırılana kadar yani kısa bir süre ekleneceği için ödeyeceğiniz faiz sizi fazla zorlamaz. 

Kredili Mevduat Hesabına(KMH) Nasıl Başvurabilirim?
Bankalar, kredili mevduat hesabına oldukça önem verirler. Mevzuat uyarınca kredili mevduat hesabı kapsamında kullanılan kredilere uygulanacak faiz oranları ve tahsil edilecek masrafları serbestçe belirleyebilirler. Bu yüzden tüketiciler bu ürünü kullanmadan önce çeşitli bankaların kredili mevzuat hesabı için belirledikleri faiz oranlarını dikkatlice incelemelidirler. Diğer masrafları da göz önüne almalıdırlar.

Kredili mevduat hesabına vadesiz hesap sahibi olduğunuz banka şubelerinden başvurabilirsiniz. Varsa maaş hesabınızın bulunduğu banka şubelerine gitmek, hem onay ihtimalinizi yükseltecek hemde süreçleri kısaltacak bir işlemdir. Başvuru için gelir belgesi (maaş hesabının olmaması durumunda), nüfus cüzdan fotokopisi gerekir. 
Başvuru sürecinin onaylanmasından sonra banka tarafından kredili mevduat hesabı için bir kredi limiti belirlenecektir. Kredi limitinin belirleyicisi belgelenen gelirdir ve kredi limiti gelirin belli bir oranında olur. 

Müşterilerin kredi notu sorgulaması ile kullandığı kredi ürünleri üzerindeki risk hakkında daha detaylı bir bilgi alınması ve bu veriler ışığında müşteriye bir kredi limiti tayin edilmesi, bankalarda çeşitli kredi limiti belirleme uygulamalarından biridir. 

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları 
Kredili mevduat hesaplarında en kritik konu alınan ürünün faiz hesaplama yönetimidir. Kredili mevduat hesabı kullanımında faiz sadece kullanım süreci esas alınarak hesaplanır. Yani faiz, hesabın eksiye geçildiği gün ile hesabın sıfırlandığı gün esas alınarak hesaplanır. 

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.