Yeni Haberler
recent

KREDİ NOTU NEDİR?

  KREDİ NOTU NEDİR? 


Findeks kredi notu, kredi kullanımı alışkanlıklarımızı gösteren bir puan sistemidir. Bireysel kredi, kredi kartı veya mevduat hesabı olan herkesin kredi notu vardır ve bu kredi notu 1 ile 1900 arasında değişir. 1 en riskli, 1900 ise en az riskli puandır. Yani puanımız ne kadar yüksekse o kadar iyidir. 


Kredi notu ortalaması her ay yenilenen verilere göre değişir. Bunu notu bankalar tarafından kurulmuş ve finans kuruluşlarının düzenli olarak bilgi gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu(KKB) hesaplamaktadır. Kredi notu, uzun yıllardan beri bankaların kredi kararı verirken baktıkları bir referans notudur. 2014 yılı itibariyle bireylerin ve reel sektörün de kullanımına sunulmuştur. Findeks sistemi üzerinden onay vermeleri durumunda diğer kişilerin (3.şahısların) notları da talep edilebilmektedir. 

KREDİ NOTUNUZU NEDEN BİLMELİSİNİZ? 

Kişinin sahip olduğu kredili ürünlerin ödeme performanslarına göre her ay güncellenir. Geçmiş bilgilere dayanan bu not aynı zamanda gelecekteki olası ödeme performansınızı gösterir. Kredi notunuzun yüksek olması, bankalar tarafından ödeme sıkıntısı yaşanma ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. Findeks kredi notunu bilen bir kişi, eğer notu düşük ise bunu yükseltmek, eğer yüksekse bu notu korumak için gerekli adımları atabilir. Bu bilgi finans kurumlarından kredili bir ürün sahibi olmak istenildiğinde size önemli avantajlar sağlayacaktır. 

KREDİ NOTUMUZ NEDEN ÖNEMLİ? 

Bankalara kredi kartı veya kredi başvurusu yaptığımızda, kredi notumuza bakarlar, bize yeni kredi limiti çıkarıp çıkarmamaya, kredi kartı verip vermemeye karar verirler. 

Bazı bankalar, verecekleri kredinin faizini belirlerken de kredi notumuza bakıp karar vermeye başladılar. Kredi notumuz sadece bankalarla olan ilişkimizde belirleyici değil. Artık cep telefonu alırken, ev, araba kiralarken, beyaz eşya alırken kredi notumuza bakıyorlar. Örneğin akıllı telefon almak istediğimizde şirketler, bizim onayımızla kredi notumuza bakıyor ve sistemden bize güvenip güvenemeyeceklerini öğreniyorlar. 

KREDİ NOTU HESAPLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kendi kredi notunuza ilişkin en ayrıntılı bilgiyi ve nasıl yükseltebileceğinizi belirli bir meblağ ödeyerek KKB'den danışmanlık hizmeti alarak öğrenebilirsiniz. Tam olarak ayrıntıları açıklanmasa da Findeks kredi notu hesaplanırken nelere dikkat edildiği ile ilgili genel bilgiler mevcut. 


  • Kredi kartı ve kredi ödeme alışkanlıklarımız %30 notumuzu etkiliyor. Burada ödeme gecikmeleri ve gecikme gün sayıları önemli. 
  • Mevcut borç ve hesap durumu %25 etkili. Halihazırda ne kadar kredi limitinizin olduğu ve bu limitlerinin ne kadarını kullandığınız önemli. 
  • Kredi kullanım yoğunluğu ve ne sıklıkla kredi başvurusu yaptığınız %15 oranında etkili. Yani kredi kartı veya kredi başvurunuz onaylanmaması halinde sürekli olarak başvuru yapmanız sizin notunuzu düşürecektir. 

KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR? 


www.findeks.com adresine üye olarak kredi notunuza ve risk raporunuza ulaşabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu 4 TL, risk raporunuzu 4 TL, ikisini birlikte 7,5 TL ödeyerek alabilirsiniz.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.