Yeni Haberler
recent

GİRİŞİMCİLERE 50 BİN TL DEVLET DESTEĞİ 2016

GİRİŞİMCİLERE 50 BİN TL DEVLET DESTEĞİ 2016


Başbakan Davutoğlu 64. hükümet eylem planında değindiği gençler için 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği 24 Aralık Perşembe 2015 günü itibariyle ilk adımlar atıldı. KOSGEB tarafından yürütülmekte olan girişimcilik destekleri güncellenerek 50 bin TL'ye çıkarılacak ve destekler KOSGEB aracılığıyla devlet tarafından karşılanacak. Girişimcilik paketi kapsamında verilecek olan 50 bin TL hibe desteği için bazı şartların sağlanması gerekmekte. 


  • 29 yaş sınırını geçilmemiş olması 
  • Desteği almak isteyen girişimcilerin KOSGEB'e bir proje sunmaları ve KOSGEB girişimcilik sertifikasını almaları gerekmektedir. 

Geri ödemesiz destek sunulacak olan yeni paket kapsamında, proje iş görmeye başlar ve gelişme, büyüme aşamasına geldiğinde mali desteğe ihtiyaç duyarsa KOSGEB tarafından 100 bin TL faizsiz kredi desteği ile desteklenebilecektir. 

KOSGEB girişimci desteklerinden KOBİ'ler, iş geliştirme merkezini yönetmek üzere kurulan tüzel kişiler ve girişimciler yararlanıyor. 

HİBE DESTEĞİ KAPSAMI 
50 bin TL hibe desteğinin ayrıntılarına girecek olursak; işletme kuruluş desteği, makine ve ofis desteği, işletme giderleri desteği olarak kendi içinde harcama limitleri bulunuyor. 


  • Makine ve Ofis Harcamaları Desteği 
Projeniz için gerekli teçhizat, makine ve ofisiniz için gerekli malzemelerin harcamaları için üst limit 25 bin TL. 

  • İşletme Harcamaları Desteği 
İşinizi kurduğunuzdan itibaren personel maaşları ve kira gibi işletme giderlerine yönelik üst limit olarak 20 bin TL işletme harcamaları desteği veriliyor.

  • Kuruluş Harcamaları Desteği 
İşinizi kurmaya yönelik yaptığınız iş planı, mali danışmanlık, hukuki, fizibilite çalışması harcamalarınız için maksimum 5 bin TL destek veriliyor.

50 bin TL destek işinizi kurmak için yeterli gelmiyorsa hibenin yanında aynı anda 100 bin TL'ye kadar faizsiz kredi desteğine de başvuru yapabilirsiniz.

NASIL BAŞVURU YAPILIR? 
KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimi ilk adımdır. Yaklaşık on gün süren eğitim ücretsiz olarak veriliyor. Eğitim belirli tarihlerde veriliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayan girişimciler girişimcilik sertifikası alıyor. Eğer üniversite eğitimi sırasında girişimcilik dersi aldıysanız bu eğitimden muaf olabilirsiniz. 

İkinci adım olarak; kurmak isteğiniz işinize kapsamlı bir biçimde sunum yapmanız gerekiyor. Bu sunum için iş planı hazırlamanız gerekir. Hibe desteği alabilmeniz için proje kurulunu işinizin yapılabilir olduğuna ikna etmeniz gerekiyor. 

Bu destekten İŞGEM'de yer alan işletmeler, küçük ölçekli işletme kurma danışmanlığı desteği (KÖİDD) programını tamamlayan programa katıldığını belgeleyen ve işletmesini kuran girişimciler, belediyeler, üniversiteler, özel idareler, meslek kuruluşları, kalkınma birlikleri yararlanabilirler. Destek süresi olarak İŞGEM kuruluş desteği süresi en fazla 18 ay, İŞGEM işletme desteği süresi en fazla 36 aydır. 

Desteklerden faydalanmak isteyen genç girişimci adayları KOSGEB'in resmi sitesinden detaylı başvuru şartlarını inceleyebilirler. 
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.