Yeni Haberler
recent

EN ZENGİN 10 TÜRK

EN ZENGİN 10 TÜRK 


Forbes dergisinin her yıl hazırladığı Türkiye'nin en zenginleri 2015 listesine göre birincilik bu yıl da Murat ÜLKER'in oldu. En yakın takipçisi ÖZYEĞİN'e 1,7 milyar dolar fark attı. 
Kaynak: Forbes

İşte Türkiye'nin en zenginleri;

1.MURAT ÜLKER
Yıldız holding yönetim kurulu başkanıdır. 1959 doğumlu olan Murat ÜLKER İstanbul'da doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirmiştir. 2000 yılında holding icra kurulu başkanlığı görevini üstlenmiştir. Murat ÜLKER yaklaşık olarak 50 şirkete, 300 markaya ve 20 bine yakın çalışana sahip gıda imparatorluğunun patronudur. 4,4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ismidir. 

2.HÜSNÜ  ÖZYEĞİN 
Hüsnü ÖZYEĞİN 1989 yılından itibaren Fiba Holding A.Ş kurucu ve yönetim kurulu başkanıdır. İzmir'de doğmuştur. Üniversiteyi ABD'de Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü'nde okuyarak 1967 yılında bitirmiştir. Fiba şirketler grubu bünyesinde 30'dan fazla şirketi bulunan ÖZYEĞİN 2,7 milyar dolarlık serveti vardır. 

3. SEMAHAT ARSEL 
Semahat ARSEL Koç Holding yönetim kurulu  ve Vehbi KOÇ Vakfı yönetim kurulu üyesidir. 2012 vergi rekortmeni olan Semahat ARSEL 2014 yılında vergi rekortmenleri listesinde 3. sırada yer almıştır. Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre 2,6 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin 3. zengin ismidir. 

4. FERİT ŞAHENK 
1964 yılı doğumlu olan Ferit ŞAHENK Garanti bankasının yönetim kurulu ve Doğuş Holding yönetim kurulu başkanıdır. 2013 tarihinde Ekonomist Dergisinin geleneksel olarak verdiği "Yılın İş İnsanı Ödülü" Ferit ŞAHENK'in olmuştur. 2,5 milyar dolarla 4. sırada yer almıştır. 

5.RAHMİ KOÇ 
Başarılı iş adamı Rahmi KOÇ 1930 doğumludur. Koç Holding yönetimini, babası ünlü iş adamı Vehbi KOÇ' tan aldıktan sonra 2003 yılına kadar sürdürmüştür.2001'de İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine olan katkılarından dolayı İtalyan Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı'nı layık görülmüştür. 2,5 milyar dolarlık servetiyle dördüncülüğü Ferit ŞAHENK'le paylaştı.

6.ŞARIK TARA 
1930 Üsküp doğumlu Şarık TARA Enka Şirketler grubu onursal başkanıdır. 1957 yılında Enka şirketini kurarak müteahhitlik faaliyetlerine başlamıştır. 1990 yılı itibariyle dünyadaki en iyi müteahhit şirketleri arasında anılmayı başarmıştır. Şarık TARA'ya yurt içi ve yurt dışındaki iş ve sosyal faaliyetleri nedeniyle çok sayıda ödül verilmiştir. Serveti 2,4 milyar dolardır. 

7.ERMAN ILICAK 
1967 doğumlu olan Erman ILICAK Rönesans Holding yönetim kurulu başkanıdır. İş hayatına Enka şirketinin Rusya operasyonlarında mühendis olarak başlayan Erman ILICAK şimdi Türkiye'nin en zengin iş adamları arasına girmiştir. Serveti 2,2 milyar dolardır. 

8.FİLİZ ŞAHENK 
2014 yılında Forbes'e göre Türkiye'nin en zenginleri listesinde 9. sırada yer almıştır. 1967 yılında Ankara'da doğmuştur. Doğuş Holding kuruluşlarından biri olan "Filiz Makarna" onun adı verilerek Bolu'da kurulmuştur. 1992 yılında kurulan Ayhan ŞAHENK Vakfı'nda başkan vekilliği yapmaktadır. Şahsi serveti 2,2 milyar dolardır. 

9.SUNA KOÇ KIRAÇ 
1941 yılında Ankara'da doğdu. Vehbi KOÇ'un kızı ve Koç Holding yönetim kurulu başkan vekilidir. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'n de Bankacılık ve Finansman konularında eğitim gördü. Ülkemize eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptığı katkılarından dolayı 1997 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Serveti 2,2 milyar dolardır. 

10.ALİ AĞAOĞLU 
1954 Trabzon Of doğumludur. Ağaoğlu Şirketler grubu yönetim kurulu başkanı Ali AĞAOĞLU inşaat sektörünün en bilinen isimlerindendir. Kendisine inşaatçı değil yaşam mimari olarak gördüğünü belirtmiştir. İş yaşamının yanı sıra özel hayatı ve lüks araba tutkusuyla da adından bolca söz ettirdi. Ekonomi Dergisi Forbes'in 2012 yılı listesinde 10'uncu sırada yer almıştır.Serveti 1,75 milyar dolardır.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.