Yeni Haberler
recent

BROKER KİMDİR? NEDİR?

BROKER KİMDİR? NE İŞ YAPAR?Broker, yazılı sözleşmeler ile hakları garanti altına alınmış komisyon karşılığında, alım satım işlemlerine aracılık yapan kişilere denir.

Broker'lar aracılık edilecek işlemlerin özelliğine göre ve sektöre göre farklı isimler alabilirler. En bilineni borsa broker'lığıdır. Bunun yanında sigorta broker'ı, emlak broker'ı, gemi/yük broker'ı, forex broker'ı, dış ticaret broker'ı gibi çeşitli isimlerle anılan meslekler de vardır.


Türkiye'de (İMKB)'nın binasında aracı kuruluşlar adına çalışarak alım satım emirlerini gerçekleştiren kişilere üye temsilcisi denmektedir. Broker yani üye temsilcisi olabilmek için İMKB tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılmak ve yapılan sınavda başarılı olmak gerekmektedir. Broker eğitim programlarına katılabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar ;


  • TC vatandaşı olmak,
  • 21 yaşını doldurmuş olmak,
  • 4 yıllık eğitimini tamamlamış olunması,
  • Hisse Senetleri Piyasası'nda işlem yapma yetkisi olan bir kuruluşta çalışıyor olması

Broker olmak için üniversitede okuduğunuz bölüm kısıtlaması olmamasına karşın genellikle firmalar, ekonomi ile alakalı bir bölüm okuyan kişileri tercih etmektedirler.Fakat çok sayıda mühendis de broker olarak borsalarda çalışmaktadır.

Broker olmanın, zannedildiği gibi cazip bir meslek olmadığını söyleyen birçok broker var. Çok stresli bir iş olmasının yanı sıra, artık eskisi gibi değerli bir meslek değil de normal bir meslek statüsüne geçmesi ve tecrübesiz kişilerin broker olması, sadece alım satım emirlerini yerine getiren bir memur durumuna gelmesi, bu mesleğin kıymetini azaltan unsurlardır.

Çoğu broker'ın özel hayatında problemler baş göstermektedir. Bunlardan en çok şikayet edileni unutkanlık ve dikkatsizliktir. Seans sırasında tüm konsantrasyonlarını toplamaya çalışmaları, hata yapma stresi yaşamaları ve haddinden fazla gergin bir iş hayatları olması, birçok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor..


Eğer broker olmak istiyorsanız; beraberinde getirdiği stresle başa çıkabilme yetisine yüksek miktarda sahip olmanız gerekiyor. Çünkü bu meslek esnek çalışma saatlerine sahip. Günde 8 saat değil, 24 saat boyunca aklınızın meşgul olacağı bir meslek. Ayrıca ABD'de 5 yıl broker'lık yapanların şahitliği kabul edilmiyor. Sonuç olarak ;

Yüksek meblağlar kazanabilme olanağı bulunan broker'lık, psikolojik olarak ağır bedelleri olan ve ayrıca bu yüksek meblağları kazanan sayısının da çok az olduğu bir meslektir.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.