Yeni Haberler
recent

BORSA NELERDEN ETKİLENİR?


BORSA NELERDEN ETKİLENİR?


 
  

Borsa neden dalgalanır diye merak ediyor olabilirsiniz, bunun temel nedeni; arz ve taleptir. Borsadaki fiyatlar arz ve taleplerine göre değişiklik gösterir. Arz ve talepte olan değişiklik dalgalanmalara neden olmaktadır. Tabi ki arz ve talep üzerine etkili olan birçok faktör vardır.

Ülkelerin ekonomik ve siyasi durumları, doğal afetler, mevsimsel nedenler, başka bir ülkeyle olan ilişkileri gibi birçok faktör arz ve talep üzerinde etkilidir. Bu dalgalanmalar sonucunda yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen değişiklikler sonrasında yatırımcılar portföylerine gerekli yönü vererek, para kazanırlar.

Global ekonomi'deki herhangi bir gelişme tüm ülke ekonomilerine az veya çok etkileyebileceği gibi, o ülkedeki ilgili veya tüm şirketleri dolaylı veya dolaysız etkiler.

Örnek olarak; şirketimiz ham madde olarak herhangi bir petro-kimya ürününü başka bir şirketten aldığını ve bunu az veya çok ürettiğimiz nihai ürünümüzde bir ağırlığının olduğunu düşünelim. Dünya petrol piyasalarında oluşabilecek herhangi bir nedenden dolayı bir dalgalanma, bizim ürün aldığımız şirketin maliyetini değiştirecektir. Bu değişiklik de bizim ürünü alış fiyatına yansıyacaktır. Sonuçta biz de bunu kendi ürünümüzün fiyatına yansıtmak zorunda kalacağız. Bu dalgalanma bizim ciromuzu ve net karımızı etkileyebilir.
         
           
              

Global etkinin yansıması birçok şekilde olabilir. Başka bir örnek olarak; şirketimizin İtalya'ya Euro üzerinden ihracat yaptığını ve ürünümüzün önemli bir ham maddesini Amerika'dan Dolar olarak ithal ettiğini düşünelim. Bu halde kar marjımız büyük ölçüde dolar/euro paritesine bağlı olacaktır. Uluslararası döviz borsalarında oluşacak pariteler bizi etkileyecektir. Eğer bu paritenin gidişatını tahmin edemezsek ve paritenin dalgalanmalarına karşı önlemimizi almazsak şirketimiz bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir.


Ülkelerin açıkladığı makro ekonomik veriler de borsalar üzerinde etkilidir. Faiz oranların, istihdam, enflasyon, işsizlik oranı gibi birçok verinin açıklanması sonrasında veya öncesinde borsalarda dalgalanmalar meydana gelebilir. 

Borsa yatırımcıları bu verileri takip edip, fiyat grafiklerini analiz etmesi, dalgalanmaları önceden sezip portföyüne yön vermesi gerekir, bu şekilde yatırım yaparak para kazanılır, riskler en alt seviyeye indirgenebilir.

Bana bu yazımda yardımlarını esirgemeyen serkan EKŞİ'ye teşekkür ederim.
Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.