Yeni Haberler
recent

BORSA NEDİR?

 BORSA NEDİR?

 Kenarda birikmiş paranız var ve bu parayı değerlendirmek istiyorsunuz, döviz alım-satımı yapmak  veya evde herhangi bir yerde saklamak size uygun değilse, daha farklı yatırım araçları ve daha yüksek getiri istiyorsanız; size borsa yatırımcısı olma fikrini önerebilirim.
       
Peki borsa yatırımcısı olmak kolay mı? Borsayı ne kadar yakından tanıyorsunuz? Borsa piyasasını takip ediyor musunuz?
           
Borsa size karmaşık bir piyasa olarak geldiğini ve düşünüldüğü kadar da yüksek getiri getirmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Eğer doğru bir strateji izlerseniz borsa piyasası size gerçekten de yüksek getiriler sunabilir.

Önemli olan borsada atılan adımlardır ve bu adımlar sizin para kazanıp kazanmayacağınızı belirleyecektir. Alım-satım işlemleri, teknikler, analizler, stratejiler... Bu konuda yazılan makalelerin çoğunluğu, sizin borsa bilgisine ve yatırım stratejisine sahip olmanıza, iyi bir piyasa takipçisi olmanıza dikkat çeker.


Peki Borsanın Tanımı Nedir?

Borsa; yatırım fonları, bono, emtia ürünleri, tahvil, döviz ve endeksler gibi "menkul kıymetler" olarak adlandırılan değerli evrakların alım-satımının yapıldığı finansal piyasalardır. Borsanın kendi yönetim birimi ve kuralları vardır.

Borsa kısa tanımıyla ise; ticarete konu olan malların alım-satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Her ülkenin kendi borsası vardır. Uluslararası işlemlerin yapıldığı borsalar da bulunmaktadır. Bu borsalara "küresel borsalar" olarak adlandırılır. Ayrıca işlem gören yatırım aracına özel borsalar da vardır. Örnek olarak emtia borsası, döviz borsaları, vadeli Opsiyon borsası gösterilebilir.


Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

                
Aracı kurumlar, sizin yerinize borsa işlemlerini gerçekleştiren kuruluşlardır. Siz gerçekleştirmek istediğiniz işlemlerin emirlerini aracı kuruma iletirsiniz. Aracı kurum da bu emirleri borsaya iletir. Bu şekilde işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Borsada yatırım yapmak demek, bir malı düşük fiyattan alıp, fiyatı yükseldiğinde satmanız demektir. Bu alım-satım esnasında oluşan farktan da siz kazanç elde etmiş olursunuz. Evet basit bir temeli var ama dikkat edilmesi gereken nokta fiyatların yükselip alçaldığı vade aralıklarıdır.

Bir malın fiyatı, arz ve talep dengesinden oluşur. Peki bu arz ve talep neye göre değişim gösterir? Nelerden etkilenir? Bu faktörleri bilmek bir malın fiyatının ne yönde seyredebileceğini tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar;

- Yeterli borsa bilgisine sahip olmak

- Yatırım  stratejisi yapmak

- Arz-talep dengesini etkileyen faktörleri izlemek

- Fiyat grafiklerini okumak

- Asılsız tüyolara itibar etmemek

sizi yetenekli bir borsa yatırımcısı yapabilir.
           
Borsadaki Fiyatlar Neden Dalgalanır?
    
Borsadaki fiyatlar sürekli olarak hareket halindedir. Bunun nedenlerini sıralarsak eğer;

1-Şirketle ilgili faktörler: Şirketlerin pazar payı, yönetimi, faaliyetleri, durumu, vb..
                  
2-Genel faktörler: Politika, dünyadaki gelişmeler, ekonomi.


Borsaya yatırım yapmak isteyenler her zaman iyi bir analiz yapmalı ve değişken koşulları ve güncel haberleri takip etmelidir. Bu sayede sabırlı olunarak borsada kazançlar elde edebilirsiniz.
             
   


Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.