Yeni Haberler
recent

5 MADDEDE BİLİNÇLİ KREDİ KARTI KULLANIMI

5 MADDEDE BİLİNÇLİ KREDİ KARTI KULLANIM

Kredi kartı, günümüzde lüks değil ihtiyaç haline geldi. En azından çoğu insan böyle düşünüyor ki ülke olarak toplam kredi kartı sayısı ve borcu yıldan yıla artış gösteriyor.Bilinçli kredi kartı kullanımı, bizim dikkatli ve aynı zamanda tedbirli olmamıza bağlı bir değişkendir.Ülkemizde birçok insan kredi kartı borcunu ödemede zorluk çeker duruma gelmiştir.Biz de bu yazımızda bilinçli kredi kartı kullanımına dair her şeyi 5 maddede sıraladık;


  • Kredi Kartına İhtiyacım Var Mı?
"Kendinize kredi kartı ihtiyacım var mı?" diye sorun.Ödemekte sıkıntı çekeceğiniz borçların altına girmekten kaçının.Kendinize bu sorunun cevabını dürüst bir şekilde verin.Eğer kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanamazsanız, kredi notunuz negatif bir şekilde etkilenecek ve bu sizi ileride yeni bir kredi kartı veya kredi almanıza engel olacaktır.


  • Kredi Kartı Hesap Ekstresi 
Kredi kartınızın borcunu 30 günlük periyotlarda ödemeniz gerekir. Bankanıza başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz hesap kesim tarihi gelince, kredi kartı ekstreniz size gönderilir. Hesap ekstrenizde harcama detayları, dönem borcu, asgari ödeme tutarı ve son ödeme tarihi bilgileriniz bulunur. 

  • Kredi Kartı Borcunu Ödeme 
Toplam borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemeniz durumunda, faiz ödemezsiniz. Eğer dönem borcunuz ile asgari ödeme tutarı arasında bir para yatırırsanız; kalan borcunuza günlük faiz işlemeye başlayacaktır. Kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemek, yapılması gereken yasal bir zorunluluktur. Eğer asgari ödeme tutarını ödemezseniz gecikme durumu oluşur ve bu kredi notu sicilinize işlenir. Bu durumda kredi notunuz düşer. Kredi kartı ekstreniz elinize ulaşmazsa bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı borcunuzu öğrenin. Bu sizin borcunuzu zamanında yatırıp, gereksiz faizden kurtulmanızı sağlayacaktır. 

  • Kredi Kartı Nakit Çekimi 
Kredi kartı, kısa dönemde borçlanma yöntemi olarak kullanılabilir. Yani size nakit çekim izni verir fakat nakit çekim sonrası çektiğiniz tutar için günlük faiz işletilir. Bir yıl içinde 3 kez dönem borcunuzun yarısından azını öderseniz, kart borcu kapatılana kadar kart limitiniz arttırılmaz ve kartınız nakit çekime kapatılır. Borcunuzun tamamını kapatamıyorsanız bile asgariden fazla yatırmanız ve borcunuzu kapatana kadar kartınızı kullanmamalısınız. 

  • Kredi Kartı Limiti 
İlgili yönetmeliğe göre; yeni kart sahibi olacakların limitleri, ilk yıl gelirlerinin 2 katını aşmayacak şekilde, ikinci ve diğer yıllarda 4 katını aşmayacak şekilde belirlenmiştir.Eğer ödemelerinizi düzenli yaparsanız, bankanız sizin kredi kartı limitinizi yükseltmek ister.Fakat sizin limitinizi bilinçli bir şekilde kontrol altında tutmanız gerekir.Bütçenizin kredi kartına ayırdığınız kısmını limitinize göre ayarlayamazsanız, siz farkına varmadan borcunuz katlanır.


Kredi kartı bilinçli kullanımı, kredi kartı alışkanlıklarımıza göre belirlenir.Çoğu bankanın taksit erteleme, taksit ekleme gibi fırsatları bulunuyor.Bu fırsatları araştırarak,bankaların belli zamanlarda kullanıma sunduğu kampanyaları takip ederek daha bilinçli bir tüketici olabiliriz.Oluşturduğunuz bütçeden kredi kartına ödeyebileceğiniz miktarı belirlemek, gelirinize göre limit belirlemek, hesap özetini iyi incelemek, yaptırdığınız taksitleri sürekli kontrol etmek, mümkün olduğunca dönem borcunun tamamını ödemek.. Eğer bu şekilde kredi kartını bilinçli şekilde kullanırsanız; kredi notunuz olumlu etkilenecek ve ileride gerek duyduğunuzda, kredi çekmek zorunda kalabileceğiniz durumlarda,bu alışkanlığınızın yararlarını görebileceksiniz.

Can Bayram

Can Bayram

Blogger tarafından desteklenmektedir.